Poleć treść:

Znowu zmiany? Roczne przygotowanie przedszkolne oraz obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich.

Mariusz Wiśniewski, 05 Styczeń 12 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Ustawa z dnia 19 marca 2009 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw wprowadziła z dniem 1 września 2011 r. obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego przez dzieci pięcioletnie jednocześnie narzucając obowiązek szkolny od dnia 1 września 2012 r. dla dzieci sześcioletnich.

Dotychczas decyzję o podjęciu nauki przez dziecko sześcioletnie podejmowali rodzice, jednak w związku z obowiązkiem ustawowym decyzja ta przestała należeć do rodziców, została narzucona w drodze ustawy.

W obronie sześciolatków

W obronie dzieci sześcioletnich wystąpił Rzecznik Praw Dziecka pismem z dnia 24.11.2011 r., zwracając się do Ministra Edukacji Narodowej podzielając niepokój rodziców w zakresie obowiązku nauki dzieci sześcioletnich. Rzecznik podniósł argument, że nie zawsze wiek metrykalny daje podstawę do rozpoczęcia nauki w szkole, tym samym wskazał na konieczność uelastycznienia dolnej granicy wieku szkolnego.

Znowu zmiany?

Przepisy dotyczące obowiązku szkolnego dla dzieci sześcioletnich mają funkcjonować dopiero z dniem 1 września 2012 r., a już podlegają zmianie. W dniu 24.11.2011 r. został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i partnerów społecznych projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Co zakłada projekt?

Wspomniany projekt ustawy zakłada przesunięcie o dwa lata obowiązku szkolnego dla dzieci sześcioletnich tj. do 1 września 2014 r. tym samym pozostawiając do tego czasu decyzję o rozpoczęciu nauki przez dziecko sześcioletnie w gestii rodzica. Zmiana dotyczyłaby dzieci urodzone dopiero w roku 2008 r.

Wskazany projekt jest na etapie uzgodnień tak więc wciąż jego kształt nie ma charakteru ostatecznego. Dopiero jego opublikowanie w obecnym kształcie będzie stanowiło o odroczeniu obowiązku szkolnego dla dzieci sześcioletnich do 1 września 2014 r.

Aktualna ocena

Oceń