Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję
Politykę prywatności

Sprawdzian i matura 2015 - przykładowe zestawy zadań

Redakcja portalu, 16 Grudzień 13

Sprawdzian i matura 2015 - przykładowe zestawy zadań

Centralna Komisja Egzaminacyjna, aby umożliwić uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom szczegółowe zapoznanie się z nową formułą sprawdzianu oraz egzaminu maturalnego przed ich pierwszą edycją w 2015 r., przygotowała i opublikowała przykładowe zestawy zadań, sprawdzające opanowanie wymagań określonych w nowej podstawie programowej kształcenia ogólnego. Oprócz zestawów standardowych, udostępnione zostały także arkusze dostosowane do potrzeb uczniów niepełnosprawnych. Każdy zestaw obejmuje: arkusz dla ucznia wraz z rozwiązaniami zadań (także otwartych), szczegółowy schemat punktowania, informacje o wymaganiach ogólnych i szczegółowych podstawy programowej sprawdzanych w każdym zadaniu. W skład pakietów do języków obcych nowożytnych weszły również: transkrypcje nagrań oraz pliki dźwiękowe w formacie mp3 – do zadań na rozumienie ze słuchu.

Zestawy,
do wykorzystywania których w liście skierowanym do Kuratoriów Oświaty (przytaczamy go poniżej), namawia p.o. dyrektora CKE dr Marcin Smolik, pobrać można ze strony internetowej www.cke.edu.

Szanowni Państwo,

od roku szkolnego 2014/2015 sprawdzian w klasie VI szkoły podstawowej oraz egzamin maturalny będą przeprowadzane w nowej formule. Zadania egzaminacyjne będą sprawdzać opanowanie wymagań określonych w nowej podstawie programowej kształcenia ogólnego, wprowadzanej od 2009 roku. Większy niż dotychczas nacisk będzie położony na sprawdzanie poziomu opanowania przez uczniów i absolwentów umiejętności złożonych, takich jak np. rozwiązywanie problemów, korzystanie z wiedzy, wnioskowanie.

Szczegółowe informacje dotyczące sprawdzianu i egzaminu maturalnego od 2015 r. można znaleźć w informatorach, które są dostępne na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (sprawdzian:
http://www.cke.edu.pl/index.php/aktualnosci-left/209-sprawdzian; egzamin maturalny: http://cke.edu.pl/index.php/informatory-o-egzaminie-maturalnym-od-roku-szkolnego-2014-2015) oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych. W tych publikacjach – obok zwięzłego opisu regulacji prawnych – przedstawione zostały przede wszystkim przykładowe zadania, jakie mogą wystąpić na sprawdzianie i egzaminie maturalnym, wraz z rozwiązaniami.

Ponadto, aby umożliwić Uczniom, ich Rodzicom oraz Nauczycielom szczegółowe zapoznanie się z nową formułą sprawdzianu oraz egzaminu maturalnego przed ich pierwszą edycją w 2015 r., Centralna Komisja Egzaminacyjna opracowała:

oraz

Przygotowane zostały zestawy:

• standardowe, w tym w językach mniejszości narodowych, języku mniejszości etnicznej i języku regionalnym

oraz

• dostosowane do potrzeb uczniów niepełnosprawnych: słabosłyszących i niesłyszących, słabowidzących i niewidomych, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera oraz – w przypadku sprawdzianu – upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim.

Każdy zestaw zadań obejmuje poniższy pakiet materiałów:

1. arkusz dla ucznia wraz z rozwiązaniami zadań, w tym przykładowymi (wzorcowymi) realizacjami zadań otwartych krótkiej i rozszerzonej odpowiedzi
  2. szczegółowy schemat punktowania
  3. informacje o wymaganiach ogólnych i szczegółowych podstawy programowej sprawdzanych w każdym zadaniu.

W przypadku zestawów zadań z języków obcych nowożytnych pakiet obejmuje również:

4. transkrypcję nagrań do zadań na rozumienie ze słuchu
  5. pliki dźwiękowe w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu.

Zachęcam Państwa do zapoznania się z udostępnionymi materiałami:

• Nauczycieli – do wykorzystania ich w pracy z Uczniami na lekcji
  • Uczniów – do podjęcia próby samodzielnego rozwiązania zadań w domu (dzięki udostępnionym rozwiązaniom będziecie mogli sami sprawdzić własne umiejętności)
  • Rodziców – do zapoznania się z przykładowymi zadaniami i wymaganiami egzaminacyjnymi.

Jestem przekonany, że informatory oraz przykładowe zestawy zadań pozwolą Państwu dogłębnie zapoznać się z nową formułą sprawdzianu i egzaminu maturalnego.

dr Marcin Smolik
p.o. dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej