Zebranie z rodzicami
Każde zebranie to dla nauczyciela duże wyzwanie. Rodzice chcą być ważni w szkole i należy o tym pamiętać, licząc się z ich zdaniem. Bowiem dopiero współpraca na linii rodzic-szkoła zapewni dziecku dobre środowisko do rozwoju.
Scenariusz zebrania z rodzicami klasy szóstej szkoły podstawowej.
Temat: Organizacja balu na zakończenie roku szkolnego.
Cel główny: poznanie oczekiwań i pomysłów rodziców na organizację balu
Cele szczegółowe:
- poznanie preferencji rodziców
- wybór najlepszego pomysłu
- podział obowiązków w zakresie organizacji balu
Środki: arkusz propozycji uczniów, czyste kartki, karteczki do głosowania, mazaki,
arkusz szarego papieru
Metody: słowne (dyskusja)
Formy: zbiorowa, indywidualna
Przebieg:
1. Powitanie rodziców. Rodzice siadają w kręgu. Nauczyciel przedstawia cel spotkania, jakim jest ustalenie szczegółów organizacji balu na zakończenie roku szkolnego.
2. Propozycje uczniów. Wychowawca prezentuje zebrane podczas dyskusji w ramach godziny wychowawczej pomysły uczniów dotyczące formy i miejsca organizacji zabawy. Rodzice zapoznają się z arkuszem propozycji, dyskutują.
3. Preferencje rodziców. Nauczyciel rozdaje czyste kartki. Rodzice w oparciu o preferencje swoich dzieci i własne, piszą propozycje wg wzoru:
a. forma
b. miejsce
c. dodatkowe uwagi i propozycje
4. Mapa propozycji. Nauczyciel wspólnie z rodzicami odczytuje propozycje, tworząc z nich mapę na arkuszu szarego papieru. Wychowawca dyskutuje z rodzicami , przedstawiając swoje poglądy na temat różnych propozycji, wyszukując plusy i minusy poszczególnych pomysłów, z uwzględnieniem możliwości finansowych i organizacyjnych.
5. Głosowanie. Rodzice otrzymują karteczki do głosowania. Zapisują na nich swój głos na zapisane na arkuszu i ponumerowane przez nauczyciela propozycje. Każdy ma jeden głos na formę i jeden na miejsce. Wygrywają pomysły z największą ilością głosów.
6. Plan działania. Wychowawca zadaje pytanie, kto z rodziców chciałby podjąć się pełnienia określonej funkcji. Jeśli są chętni, zapisuje propozycje. Jeśli jakieś zadnia zostają nie obsadzone, nauczyciel proponuje je rodzicom, którzy się jeszcze nie zdecydowali, prosząc o współpracę. Główne zadania:
a. zebranie funduszy
b. rezerwacja terminu
c. organizacja posiłków: ciepłych, przekąsek, słodyczy, napojów
d. dekoracja sali
e. prowadzenie zabawy, organizacja muzyki itp.
7. Zakończenie. Podsumowanie i pochwalenie podjęcia decyzji przez rodziców. Podziękowanie za czynny udział. Podanie terminu kolejnego zebrania i terminów konsultacji w sprawie wątpliwości związanych z organizacją balu. Pożegnanie.
8. Rozmowy indywidualne z rodzicami mającymi pytania i wątpliwości.
28
XVI Targi Edukacyjne w Poznaniu
Maciej Maciołek 12 Luty 2012, 00:00
Katarzyna Zagajewska-Sycz 09 Luty 2012, 00:00
„Nowa” pomoc psychologiczno -pedagogiczna
Mariusz Wiśniewski 03 Luty 2012, 00:00
Comeback rózgi i klęczenia na grochu?
Aleksandra Rygiel 03 Luty 2012, 00:00
Dzieci w sieci – nowy cel ataków hakerów
Karolina Krzysik 03 Luty 2012, 00:00
Czy media społecznościowe służą wykluczonej młodzieży?
Dr. Tom Brown 09 Luty 2012, 21:39
MEN/ Nowe zasady oceniania pracy szkół i przedszkoli
LinarCubo LinarCubo 09 Luty 2012, 16:34
Czytanie i pisanie u dzieci słabo widzących – którędy omijać trudności?
LinarCubo LinarCubo 09 Luty 2012, 14:35
Konektywizm - Sieci, małe światy, luźne więzi
jeck steve 09 Luty 2012, 07:01
imarion 08 Luty 2012, 18:24